DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
DEBİS | ENGLISH | ANA SAYFA | KİŞİSEL SAYFALAR
Editöre Ula?yn e-Tez-Basılı Tez-Süreli Yayın Tarama   Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı

 

1- Dokuz Eylül Üniversitesi'ne ait basılı tez ve süreli yayınlarına erişebilmeniz için yapmanız gerekenler;

  • İlk önce tarama ekranını buradan açınız.
  • Tez Tarama : Karşınıza çıkan tarama ekranındaki arama kriterlerinizi belirleyiniz, bir alt sütunda yer alan sınırlama (filtreleme) bölümündeki materyal türü kısmını "Tez" olarak seçip, aramanızı başlatınız.
  • Süreli Yayın Tarama : Tez taramada yapılan işlemleri takip ediniz; yalnızca materyal türü kısmını "Süreli Yayın" olarak belirleyip aramanızı başlatınız.

2- Dokuz Eylül Üniversitesi''ne ait basılı tezlerin elektronik formatlarına erişebilmeniz için yapmanız gerekenler;

        a) Dokuz Eylül Üniversitesi Akademik Kurumsal Açık Arşivi olan MİTOS Açık Erişim Sistemine buradan giriniz.

Not:
MİTOS Açık Erişim Sistemi'nde kayıtlı olan tezlerin tam metinlerine kampüs içinden erişebilirsiniz (Kampüs dışından, tez haricindeki tüm kaynakların tam metinlerini indirebilirsiniz).

       b) YÖK Tez Merkezi''nde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi''ne ait tezlere erişebilmeniz için lütfen buraya tıklayınız; siteye giriş yaptıktan sonra, sağ üste bulunan "üye ol" kısmından üye olunuz ve üyelik bilgileriniz ile sisteme giriniz; arama sonuçlarına göre karşınıza çıkan teze/tezlere yazarı tarafından izin verilmişse anında ilgili tezi/tezleri (günlük 20 adet indirme limiti) indirebilirsiniz.

3- Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Abone Veri Tabanlarından olan ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) Hakkında genel bilgi ve erişim;

ProQuest Dissertations and Theses-Full text dünyanın en kapsamlı tez ve bitirme ödevi koleksiyonudur. Kongre Kütüphanesi'nin resmi dijital tez arşivi ve lisans araştırmaları için kayıt veritabanı. PQDT-Full Text, dünyanın her tarafından 1861'den bugüne milyonlarca aranabilir tez bibliyografik künyesi yanında PDF biçiminde indirilebilen bir milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir. Basılı kopya olarak satın alınabilecek 2,1 milyondan fazla yayın bulunmaktadır. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen tezlerin çoğunun tam metnini ve daha eski lisans çalışmaları ile ilgili güçlü bir geriye dönük tam metin kapsamı sunmaktadır.

Dünya çapında önde gelen 700 akademik kurumla oluşturulan tez yayımlama ortaklığı ve UMI''nin Dijital Arşiv ve Erişim Programı kapsamında tezlerin geriye dönük olarak dijitalleştirilmesi yoluyla veritabanına her yıl 70.000''den fazla yeni tezin ve bitirme ödevinin tam metni eklenmektedir. Tam Metin tezler dereceyi veren kurum tarafından gönderildikleri şekilde arşivlenmektedir. Bazıları PDF biçiminde, bazıları ise PDF görüntüsüdür.
 
Temmuz 1980'den beri yayımlanan her tez yazarı tarafından kaleme alınmış 350 kelimelik bir özet içermektedir. 1988'den beri yayınlanan master tezleri 150 kelimelik özet içermektedir. 1637'den bu yana yazılan tezler için basit bibliyografik künyeler bulunmaktadır. Uygun durumlarda, PQDT-Full Text tezlerin ve bitirme ödevlerinin 24 sayfalık önizlemelerini sağlar.
 
Veri Tabanı Erişim Adresi için tıklayınız. (Bu veri tabanına evinizden bağlanabilmek için proxy ayarlarınızıyapmanız gereklidir)
 

 


    DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Cumhuriyet Bulvarı No: 144 35210 Alsancak / İZMİR Telefon:+90(232) 412 12 12 Faks:+90 (232) 464 81 35
    © D.E.Ü.Rektörlük Bilgi İşlem Dairesi