Engelsiz Dokuz Eylül Anasayfası İçin Tıklayınız - Ekran Okuyucu Kullanıyorsanız Bu Sayfayı Kullanınız.

 

Prof. Dr. Nükhet HOTAR, Türk siyasetçi ve akademisyen.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Teorisi ve Kantitatif Yöntemler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans; Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı’nda ise Doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanı olarak göreve başlayan HOTAR; 1990 yılında Yardımcı Doçent, 1992 yılında Doçent ve 1998 yılında Profesör unvanını almış; 1998 – 2002 yılları arasında Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde görev alan HOTAR; 10 yıl boyunca Ege Bölgesi’ndeki tek kadın resmi arabulucu olarak çalışmış; birçok kamu kurum ve kuruluşu ile sendikalarda eğitimler vermiştir.

2002 yılında siyasete girerek, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 14 yıl boyunca Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 22., 23., 25. ve 26. dönem İzmir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan HOTAR, bu süreçte Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkan Vekilliği; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği de yapmıştır.

 

Çalışma ekonomisi, aile araştırmaları, sendikacılık, ücretler ve toplu sözleşme gibi alanlarda akademik çalışmalar yapan ve çok sayıda yayını bulunan Prof. Dr. Nükhet HOTAR; 15 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, yükseköğrenim hayatına başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü olarak atanmıştır.

 

 • Öğrenci E-Posta

   

  Personel E-Posta

 • Not: Lütfen sadece ad ve/veya soyad giriniz. Arama uzun sürüyorsa lütfen tıklayınız.

 • Genel Arama

 • Araştırma

  ProjelerTeknoloji ve İnovasyonUygulama ve Araştırma Merkezleri
  Font Boyutunu Değiştir
  Kontrast